Personel Hareketliliği

Personel Ders Verme Hareketliliği

 

EÜB sahibi yükseköğretim kurumu öğretim elemanlarının, farklı bir Avrupa ülkesinde EÜB (Avrupa Üniversite Beyannamesi) sahibi bir yükseköğretim kurumunda ders vermesine imkan sağlayan alt faaliyet alanıdır. Ders verme süresi en az 5 saat, en çok altı hafta olan bu faaliyetin asıl amaçları:

(a) hareketlilik programına katılamayan öğrencilere farklı Avrupa ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarının akademik personelinin bilgi ve deneyiminden faydalanma imkanı vermek,

(b) pedagojik yöntemler konusunda uzmanlık ve deneyim değişimini teşvik etmek,

(c) yükseköğretim kurumlarını sundukları derslerin çeşit ve içeriğini genişletme ve zenginleştirme konusunda teşvik etmektir.

 

Personel Eğitim Alma Hareketliliği

Erasmus Üniversite Beyannamesi sahibi yükseköğretim kurumlarında çalışan öğretim elemanları, yönetici kadro ve idari personel ile işletmelerde çalışan personelin Erasmus Üniversite Beyannamesi (EÜB) sahibi yükseköğretim kurumlarında veya işletmelerde eğitim alması/vermesine imkan sağlayan bir programdır. Eğitim süresi en az bir hafta, en çok altı haftadır.

 

Personel Hareketliliği'nde İzlenecek Adımlar

 

Mesafe Hesaplama Aracı

 

Harcırah hesaplama yöntemi:

Eğitim alma ve ders verme hareketliliği faaliyetinden faydalanacak personele verilecek olan günlük harcırah miktarları ülkelerin yaşam standartları göz önüne alınarak, Ulusal Ajans tarafından aşağıdaki şekilde belirlenmiştir:

      Ülke Grupları

     Hareketlilikte gidilen ülkeler

     Günlük hibe

     miktarları (€)

     Grup A

Danimarka, İrlanda, Hollanda, İsveç, Birleşik Krallık

          144

     Grup B

Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Kıbrıs Rum Kesimi, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Norveç, Polonya, Romanya, İsviçre, Türkiye

          126

     Grup C

Makedonya, Almanya, Letonya, Malta, Portekiz, Slovak Cumhuriyeti, İspanya

          108

     Grup D

Hırvatistan, Estonya, Litvanya, Slovenya

          90

Erasmus+ kapsamında program ülkelerine ek olarak, hareketlilik faaliyeti gerçekleştirilebilecek "ortak ülkeler" konulu T. C. Avrupa Birliği Bakanlığı Yazısı için tıklayınız.